Adana Çimento İşe Alım ve İnsan Kaynakları

Yorum yaz Genel - Adana Çimento İşe Alım ve İnsan Kaynakları

ADANA ÇİMENTO SANAYİİ T.A.Ş. İnsan Kaynakları Politikası ve İşe Alım Süreci

1950’li yıllarda gelişmekte ve kalkınmakta olan Türkiye’de büyük çaplı imar çalışmaları başladı. Bu çalışmalarda kullanılacak çimentoyu karşılamak üzere yapılan bir dizi araştırma sonucu, Çukurova’nın gelişim ve tüketim potansiyeli de göz önüne alınarak, Adana’da 150.000 ton/yıl kapasiteli bir çimento fabrikasının kurulması kararı alındı.


1953’te Türkiye Emlak Bankası, Akbank ve Türkiye İş Bankası öncülüğüyle kuruluş çalışmaları başlatılan Çukurova Çimento Sanayii T.A.Ş., 7 Ekim 1954’te resmen kurularak 1957’de üretime geçti, aynı yıl çimento satışına başladı. İlk çimento ihracatı Kıbrıs’a 2.775 ton olarak gerçekleşti.Adana Çimento bugün Akdeniz bölgesine ve Kıbrıs’a yayılmış tesisleriyle yıllık 2 milyon ton gri, 300.000 ton beyaz klinker, 5,15 milyon ton gri, 350.000 ton beyaz çimento kapasitesine sahiptir.

OYAK Çimento,
Yaratıcılık / Şeffaflık / Dürüstlük / İnsana ve Çevreye Saygı / Müşteri ve Çalışanların Mutluluğu / Mükemmeliyet / Rekabetçilik / Güvenilirlik değerlerini ön planda tutan ve yönetimin her adımında bu değerleri benimseyen çalışanlarıyla yola devam etmeyi amaçlamaktadır.Sermaye, makine-ekipman ve insan kaynağındaki verimliliğe önem veren yalın bir organizasyon olan OYAK Çimento, karşılıklı güven ve saygının hâkim olduğu, katılımcılığın değer gördüğü, proaktif yaklaşımların benimsendiği, iletişim kanallarının açık ve şeffaf olduğu bir grup olma hedefini benimsemektedir. Günün gelişen koşullarına uygun ve değişen yönetim trendlerini takip eden İK sistem ve uygulamalarını hayata geçiren OYAK Çimento, çalışanına verdiği değerin önemini uygulamalarıyla göstermektedir.

İşe Alım Süreci ve Başvuruların Değerlendirilmesi

OYAK Çimento, yeni mezun ve deneyimli adayların yetkinlik ve teknik bazda işe uygunluğunun değerlendirilmesinde pozisyonun niteliklerine ve yetkinliklerine uygun olarak aşağıdaki değerlendirme araçlarını uygular.

DISC AnaliziBELBİN Davranış EnvanteriGenel Yetenek Testiİngilizce Seviye Tespit SınavıYetkinlik Bazlı MülakatlarDeğerlendirmeler sonucunda uygun bulunan adaylara ilgili şirket tarafından iş teklifi yapılır ve pozisyona uygun bulunan aday çalışmaya başlar. Burada amaç, kişilerin bilgi, beceri ve yetkinliklerini sorgulayarak, niteliklerine uygun doğru işe yerleştirilmelerini sağlamaktır.

Şirkete yeni katılan çalışanların hızla OYAK Çimento’ya entegre olmalarını sağlamak için İşe Uyum Programı (Oryantasyon Programı) düzenlenir.Bu program dahilinde;
Grubun tanıtımı, vizyon, misyon, değerleri ve hedefleri,Şirket tanıtımı, vizyon, strateji ve hedefleri,Fonksiyon ve pozisyona yönelik tanıtım ve bilgilendirmeler,Oryantasyon eğitimlerinin ataması yapılır.

memur forum, eleman alımları, iş ilanı, işe alım süreci, son dakika, ne zaman, sonuçları açıklandı mı, posta gazetesi, hürriyet gazetesi, hakkında haberler, iş başvurusu nasıl yapılır, ne zaman yapılacak, maaşları ne kadar, ne iş yapar, şartları nelerdir, personel alımı 2018, memur alımı 2018, son başvuru ne zaman, iş başvuru formu, alımları ne zaman, işçi alımı, açık pozisyonlar, memurlar.net, kpss, kaç puan kariyer.net, açıklandı mı, yenibiris.com, memurhaber.com, takvim gazetesi, posta gazetesi, iş ilanları sitesi.

Yorum yaz