Akenerji Personel Alımı

Yorum yaz Genel - Akenerji Personel Alımı

Akenerji İnsan Kaynakları Politikası

İnsan kaynakları uygulamalarında çalışanların kendilerini çok yönlü geliştiren ve yenileyebilen birer ekip üyesi olmaları için desteklemek, kaliteli işgücüyle sektörde örnek alınan ve herkesin üyesi olmayı tercih ettiği bir kurum olmaktır.

Herkese eşit fırsat, doğru iş ile doğru çalışanın eşleşmesi, iş değerlendirmesi sonucunda adil ücret,  başarıyı, ölçümlenen performans ve sergilenen yetkinliklerle değerlendirilme. Motivasyon ve bağlılık yaratarak verimliliğin artırılması başarıların takdir edilmesi ve zamanında doğru açık ve çok yönlü bilgilendirme.

 

Bütçe Planlama Uzmanı Alımı

Akenerji Bütçe Planlama Uzmanı Alımı yapıyor. Akenerji Personel Alımı yapıyor. Sizde Akenerji’de çalışarak iyi bir para kazanmak  istermisiniz ? Akenerji’de çalışarak iyi bir kariyer sahibi olabilirsiniz. Akenerji İş Başvurusunda bulunmak için kuruluş hakkında paylaştığımız ayrıntılı bilgileri inceleyerek, iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Genel Nitelikler

Üniversitelerin tercihen İktisat, Matematik, Ekonomi veya Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun,
İstanbul’ da ikamet eden veya edebilecek olan,
Bütçe ve raporlama alanında min. 4 yıl deneyimli,
İyi seviyede İngilizce bilen,
MS Office programlarını iyi düzeyde kullanabilen,
Tercihen Oracle, IFRS konusunda deneyimli
Büyük denetim firmalarında tecrübesi olan (Tercihen bağımsız denetim konusunda deneyimli),
Finansal tablo ve finansal veri analizine hakim
Analitik düşünebilen, detaylara önem veren,
İletişim yönü kuvvetli, takipçi ve sonuç odaklı
İletişim becerileri kuvvetli, analitik yönü ve problem çözme becerisi gelişmiş,
Ekip çalışmasına yatkın, sonuç odaklı,
Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış adaylar aranmaktadır.

İş Tanımı

Bu pozisyon için işe alınacak kişi;
Yıllık bütçenin oluşturulması konusunda gerekli çalışmaların tamamlanması,
Aylık yönetim raporlarının hazırlanması,
Bütçe hedefleri ile fiili sonuçların karşılaştırmalı analizlerinin gerçekleştirilmesi,
Aylık bütçe kontrol raporlarının hazırlanması,
Bilanço ve gelir tablosu analizinin yapılması,
Departman giderlerinin bütçe hedefleri ile uygunluğunun kontrolünün yapılması konularında görev alacaktır

Akenerji Çalışanlarının Ortak Yetkinlikleri

İletişim: Bilgi ve fikirlerin paylaşımına önem veren Akenerji çalışanı, bu amaçla çeşitli yazılı ve/veya sözlü araçlardan faydalanır. Bireylere ve/veya gruplara aktardığı bilgilerin açık bir biçimde anlaşılmasını sağlar ve konuyla ilgili gelişmeleri takip eder.

İkna Etme: Akenerji çalışanı, doğruluğuna inandığı fikir ve planlarının kabul edilmesi amacıyla kurum kültürü çerçevesinde çalışmalar yürütür. Farklı kişi, durum ve görevler karşısında, iletişim becerileri sayesinde uygun tutum ve davranışlar sergiler.

Sonuç Odaklılık: Sürekli gelişim odaklı Akenerji çalışanı, hem kendisi hem de ekibi için belirlediği yüksek hedeflere ulaşmak ve aşmak için azimle çalışır. Hedefe ulaşma yönünde kaydettiği ilerlemeleri düzenli biçimde ölçümleyerek yeni stratejiler geliştirir.

İşbirliği Oluşturma: Akenerji çalışanı, kendi çalışma alanı ile diğer çalışma alanları, ekipler, bölümler ve birimler arasında kurduğu sağlam işbirlikleri aracılığıyla iş hedeflerini etkin bir biçimde gerçekleştirir.

Planlama ve Organize Etme: Akenerji çalışanı, işin kalite ve verimlilik bakımından en iyi biçimde tamamlanabilmesi için hem kendisine hem de ekibine yönelik eylem planları oluşturur.

Karar Verme: Bir durum karşısında Akenerji çalışanın ilk hareketi, problem ve fırsatları tespit etmek ve anlamaktır. Daha farklı kaynaklardan gelen verileri değerlendirir. Söz konusu verileri, kısıtları ve olası sonuçları dikkate alarak, kendisini en uygun çözüme götürecek yaklaşımı belirler ve harekete geçer.

Müşteri Odaklılık: Müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerini tüm iş süreçlerinin odağı kabul eden Akenerji çalışanı, bu amaçla müşteri ilişkilerinin etkinliğine ve geliştirilmesine özen gösterir.

İşe alım ve yerleştirme sırasında kurumsal kültür ve değerlerimize uygun, işin ve pozisyonun gerektirdiği bilgi, beceri, deneyim ve yetkinliklere sahip, şirketimizi ileriye taşıyacak adayların seçimini amaçlarız. İşe alım ve yerleştirme süreçlerimizde en nesnel kararların verilmesini destekleyecek çağdaş değerlendirme sistemleri kullanarak doğru işe doğru çalışan seçme prensibi ile hareket ederiz.

memur forum, eleman alımları, iş ilanı, işe alım süreci, son dakika, ne zaman, sonuçları açıklandı mı, posta gazetesi, hürriyet gazetesi, hakkında haberler, iş başvurusu nasıl yapılır, ne zaman yapılacak, maaşları ne kadar, ne iş yapar, şartları nelerdir, personel alımı 2018, memur alımı 2018, son başvuru ne zaman, iş başvuru formu, alımları ne zaman, işçi alımı, açık pozisyonlar, memurlar.net, kpss, kaç puan kariyer.net, açıklandı mı, yenibiris.com, memurhaber.com, takvim gazetesi, posta gazetesi, iş ilanları sitesi.

Yorum yaz