Simo Hayha Tek Başına Ordu

Yorum yaz Kimdir, Tarih - Simo Hayha Tek Başına Ordu

Tarihin En İyi Keskin Nişancısı Simo Hayha

Simo Hayha kimdir, nerede doğmuş ve lakabı nedir?

17 Aralık 1905 yılında Rusya ile Finlandiya arasında ki bölgede doğmuştur. 1925 yılında askere giden Hayha çiftçilik ve avcılık ile geçimini sürdürürken 1939 ile 1940 yılları arasında çıkan Finlandiya Rusya savaşında büyük rol oynamıştır.

Niçin Beyaz Ölüm denilmiştir, hangi ülke için savaşmıştır?

Kızılordu’ya karşı ülkesini ve şehrini korumak için dağa çıkan Simo Hayha bölgeye gelen Rus askerlerini tek tek avlamaya başlayınca ”Beyaz Ölüm” lakabı takılmıştır. Hayha ”Beyaz Ölüm” ismini karlı ve çetin arazide izini kaybettirmek için kullandığı beyaz kamuflajından almıştır. Ruslar Simo Hayha’nın taktik ve nişancı becerisinden dolayı uğradıkları askeri kayıplara rağmen bölgeye destek kuvvetleri yollamış fakat Finlandiyalı Hayha gelen tüm askerleri etkisiz hale getirmiştir.

Keskin Nişancı Hayha Kaç Düşman Askerini Öldürdü

Askerlerinin tek bir kişi tarafından öldürüldüğünü anlayan Rusya önce oluşturduğu özel kuvveti sonrasında en iyi keskin nişancılardan oluşan birliğini bölgeye göndermiş. Rus özel kuvvetleri ve keskin nişancılarında üstesinden gelen Hayha’nın 100 günde 700 den fazla düşmanı öldürdüğü tahmin edilmektedir.
Keskin nişancının ortadan kalkması için elinden geleni yapan Rusya, Hayha’nın saklanabileceği yerleri bombalamaya başladı. Bombalama esnasında şarapnel parçasıyla yaralanan Hayha ülkesini ara vermeden savunmaya devam etmiştir. Ancak 6 Mart 1940 ta Rus Askeri tarafından yüzünden vurulmuş fakat yinede yakalanamamıştı. Tedavi altına alınan Hayha 13 Mart 1940 ta sağlığına kavuşmaya başladı ve aynı gün Rusya ile Finlandiya arasında ki savaşta sona ermişti.

Tarihe ”Beyaz Ölüm” olarak adını yazdıran Simo Hayha düşman askerlerini tek tek vururken parlayarak yerini belli etmesin diye dürbün kullanmıyordu.

memur forum, eleman alımları, iş ilanı, işe alım süreci, son dakika, ne zaman, sonuçları açıklandı mı, posta gazetesi, hürriyet gazetesi, hakkında haberler, iş başvurusu nasıl yapılır, ne zaman yapılacak, maaşları ne kadar, ne iş yapar, şartları nelerdir, personel alımı 2018, memur alımı 2018, son başvuru ne zaman, iş başvuru formu, alımları ne zaman, işçi alımı, açık pozisyonlar, memurlar.net, kpss, kaç puan kariyer.net, açıklandı mı, yenibiris.com, memurhaber.com, takvim gazetesi, posta gazetesi, iş ilanları sitesi.

Yorum yaz