Ücret Emeğin Karşılığıdır

Yorum yaz Genel - Ücret Emeğin Karşılığıdır

Ücret Hakkı

Ücret hakkı nedir?

Devlet, çalışanların yaptığı işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır. (Anayasa madde 55) Herkesin, hiçbir fark gözetilmeksizin, eşit çalışma karşılığında eşit ücrete hakkı vardır.

Çalışan her kimsenin kendisine ve ailesine insanlık haysiyetine uygun bir yaşayış sağlayan ve gerekirse her türlü sosyal koruma vasıtalarıyla da tamamlanan adil ve elverişli bir ücrete hakkı vardır. (Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi Madde 23) İşçilerin Anayasa ve Evrensel Beyanname ile teminat altına alınmış ücret haklarının günlük yaşamdaki kullanımında 4857 sayılı İş Kanunu hükümleri uygulanır.

  1. Ücret en geç ayda bir ve banka aracılığıyla ödenmelidir. ( 10 kişi ve üzerinde çalışan işyerlerinde)
  2. İşveren, işçiye yaptığı ücret hesabına ilişkin imzalı veya işyerinin özel işaretini taşıyan bir pusula, bordro vermek zorundadır.
  3. İşveren, toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş nedenler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez. Ceza olarak kesintiler işçiye nedenleriyle bildirilmek zorundadır. Yapılacak kesinti miktarı bir ayda iki gündelikten fazla olamaz. (Madde 38)
  4. İşveren alt işverende (taşeron) çalışan işçilerin ücretlerinin tam olarak ödenip ödenmediğini kontrol etmekle ve eksik ödeme varsa alt işverenin hak edişinden kesip, işçinin hesabına yatırmakla yükümlüdür. (Madde 36)
memur forum, eleman alımları, iş ilanı, işe alım süreci, son dakika, ne zaman, sonuçları açıklandı mı, posta gazetesi, hürriyet gazetesi, hakkında haberler, iş başvurusu nasıl yapılır, ne zaman yapılacak, maaşları ne kadar, ne iş yapar, şartları nelerdir, personel alımı 2018, memur alımı 2018, son başvuru ne zaman, iş başvuru formu, alımları ne zaman, işçi alımı, açık pozisyonlar, memurlar.net, kpss, kaç puan kariyer.net, açıklandı mı, yenibiris.com, memurhaber.com, takvim gazetesi, posta gazetesi, iş ilanları sitesi.

Yorum yaz