Yerebatan Sarayı ve Medusa Başları

Yorum yaz Genel - Yerebatan Sarayı ve Medusa Başları

”Yerebatan Sarayı” Bazilika Sarnıcı

Yerebatan Sarayı nerede, Nasıl gidilir. Kim tarafından yapılmıştır?

Bizans İmparatoru Justinyan tarafından 542 yılında yaptırılmıştır. Bazilika Sarnıcı Ayasofya’nın Güneybatısında yer alır. Sarnıcın bulunduğu yerde daha önce Bazilika olduğundan yapı adını buradan almıştır. Yapının içinde bulunan suyun içinden yükselen mermer sütünlardan dolayı halk tarafından Yerebatan Sarayı olarak adlandırılmıştır.

Sarnıcın büyüklüğü ve uzunluğu ne kadar? Yerebatan Sarnıcı nasıl yapılmıştır?

Sarnıç genişliği 70 metre ve uzunluğu 140 metre dikdörtgen biçimde bir alanı kapsar. Bu devasal yapıya 52 basamaklı taş merdivenle inilir. Yerebatan Sarayı’nın içerisinde her biri 9 metre yüksekliğinde olan 336 adet sütun var. Sütunların aralıkları 4.80 metre olup her biri 28 sütundan oluşan 12 sıra meydana getirirler. Sarnıcın tavan ağırlığı kemerler aracılığıyla sütunlara aktarılmıştır. Bir çok çeşit mermer cinsinin bi araya getirilmesiyle yapıldığı söylenen sütunların büyük bir kısmı tek parçadan, bir kısmı da iki parçadan oluşuyor. Sütunların başlıkları farklı özellikler taşır. Bunlardan 98 adeti Korint üslubunu yansıtırken bir bölümüde Dor üslubunu yansıtıyor.

Yerebatan Sarnıcını su kapasitesi ne kadar?

Sarnıcın tuğladan örülmüş 4.80 metre kalınlığındaki duvarları ve tuğla döşemeli zemini Horasan harcından kalın bir tabakayla sıvanarak su geçirmez hale getirilmiştir. 100 bin ton su depolama kapasitesine sahip olan sarnıç 9.800 metrekare alanı kaplıyor.
Sarnıçtaki sütünların çoğu silindir biçimindedir. yalnızca bir kaç tanesi köşeli yada yivli şeklindedir. Dev yapının kuzeybatısındaki iki sütunun altında kaide olarak kullanılan iki Medusa başı vardır. Bu heykeller Roma dönemi heykel sanatının en güzel örneklerindendir.

Medusa Efsanesi nedir. Medusa neye denir? Medusa başı nedir?

Medusa başlarının nereden ve hangi amaçla getirildiği bilinmediğinden dolayı efsaneler yayılmıştır. Medusa Yunan Mitolojisinde yeraltı dünyasının dişi canavarı olan üç Gorgona’dan biridir. Bu üç kızkardeşten yılan başlı olanı bakanları taşa çevirme gücüne sahiptir. Bir görüşe göre o dönemde özel ve büyük yapıları korumak amacıyla Gorgona resimleri ve heykelleri kullanılırdı. Sarnıca bu yüzden Medusa başı koyulmuş olabileceğide düşünülüyor.

Başka bir efsaneye göre Medusa siyah gözleri ve uzun saçları olan güzel vücudu ile övünen alımlı bir kızdı. Zeus’un oğlu Perseus‘u seviyordu. Bu arada Athena da Perseus’u sevmekte ve Medusa’yı kıskanmaktaydı. Athena, Medusa’nınn saçlarını yılana çevirdi. Bundan sonra Medusa’nın baktığı herkes taşa dönüşüyordu. Bu yüzden Perseus Medusa’nın başını kesmiş ve onun gücünden yararlanarak düşmanlarını yenmiştir.

Bu efsanelerden dolayı Bizans’ta kılıç kabzalarına ve sütun kaidelerine Medusa başı işlenmiştir. Ancak bakanların taş kesilmemesi için ters yerleştirilmiştir. Bir rivayette Medusa’nın aynaya bakarak kendisini taşa çevirmiş olmasıdır.

Yerebatan Sarayı ne zaman restore edildi. Osmanlılar Yerebatan Sarnıcını kullandı mı? Yerebatan Sarayı ve balıklar. Yerebatan Sarayı’na giriş kaç TL?

Yerebatan Sarnıcı Osmanlı Devleti zamanında iki defa restore edilmiştir. İlki 18. yüzyılda 3. Ahmet döneminde Kayserili Mimar Mehmet Ağa tarafından yaptırılmıştır. Diğer onarım ise 19. yüzyılda Sultan 2. Abdülhamit zamanında yapılmıştır.

Bizans Devri’nde sarayı ve çevre sakinlerinin su ihtiyacını karşılayan sarnıc 1453 yılındaki Osmanlı Fethinden sonra bir süre daha kullanılmış Topkapı Sarayı’nın bahçelerine bile buradan su verilmiştir. Akan suyu tercih eden Osmanlı Devleti fetihten sonra su tesislerini kurarak sarnıcı kullanmamışlardır. Sarnıç Türkiye Cumhuriyeti döneminde İstanbul Belediyesi tarafından birçok defa onarılmıştır. 1985 – 1987 yılları arasında büyük bir temizlik yapılmış ve 50 bin ton çamur çıkarılmıştır. Yürüme platformları yapılmış ve yapı turistlerin hizmetine açılmıştır. Sarnıçta halen daha balıklar mevcuttur. 10 Mart 2018 itibari ile Müzekart’ın geçersiz olduğu Yerebatan Sarayına giriş 10 TL dir. Civardaki Topkapı Sarayına  giriş ücreti 40 TL, Harem‘e giriş ücreti 25 Türk Lira’dır. Müzekart Topkapı Sarayı ve Ayasofya ziyaretlerinde geçerlidir.

memur forum, eleman alımları, iş ilanı, işe alım süreci, son dakika, ne zaman, sonuçları açıklandı mı, posta gazetesi, hürriyet gazetesi, hakkında haberler, iş başvurusu nasıl yapılır, ne zaman yapılacak, maaşları ne kadar, ne iş yapar, şartları nelerdir, personel alımı 2018, memur alımı 2018, son başvuru ne zaman, iş başvuru formu, alımları ne zaman, işçi alımı, açık pozisyonlar, memurlar.net, kpss, kaç puan kariyer.net, açıklandı mı, yenibiris.com, memurhaber.com, takvim gazetesi, posta gazetesi, iş ilanları sitesi.

Yorum yaz